Stan deweloperski czy mieszkanie pod klucz – co wybrać?

0
653

Kupując nowe mieszkanie, właściciele stają przed dylematem czy zdecydować się na lokal w stanie deweloperskim czy może wykończonym pod klucz. Polacy wciąż częściej korzystają z pierwszej opcji, sądząc, że samodzielne wykańczanie wnętrz to oszczędność pieniędzy i większa swoboda w wyborze materiałów. Czy aby na pewno jest to prawda?

Mimo, że w Europie Zachodniej dominującym trendem jest zakup mieszkania wykończonego pod klucz, u nas wciąż dominuje standard deweloperski. W praktyce są to otynkowane ściany, betonowa wylewka na podłodze, drzwi wejściowe i okna. Resztę trzeba wykonać samodzielnie.

Według jednej z firm zajmującej się wykończeniami pod klucz z Gdańska, z każdym rokiem rośnie jednak zainteresowanie lokalami gotowymi do zamieszkania. Takie mieszkanie posiada przeważnie wszystko co jest potrzebne lokatorom po przeprowadzce – drzwi wewnętrzne, pomalowane ściany, położone podłogi, oświetlenie, sprzęt AGD itp.

Kompleksowe rozwiązania dedykowane są wszystkim, którzy chcą zaoszczędzić czas, a wielu specjalistów uważa, że również pieniądze.

Co jest bardziej opłacalne?

Według doświadczonych pracowników zajmujących się wykończeniami i remontami w Gdyni, coraz więcej przemawia za zakupem lokalu gotowego do zamieszkania.

Decydując się na samodzielną pracę musimy mieć świadomość, że najpewniej nie damy rady zrobić wszystkiego bez pomocy fachowców. Trzeba więc zatrudnić ekipę pracowników i im zapłacić. Angażując kilku specjalistów od poszczególnych zadań – np. glazurnika, malarza itp. koszty są wyższe niż w przypadku kiedy wszystko robiłaby jedna firma.

Wspomniana już ekipa wykańczająca lokale pod klucz w Gdańsku, podkreśla, że dzięki kompleksowym usługom i dużym zakupom, dostają atrakcyjne rabaty na poszczególne materiały, co jest oszczędnością także dla właścicieli mieszkania. Ponadto decydując się na wykończenie pod klucz łatwo możemy oszacować wydatki. Najczęściej firmy oferują kilka gotowych pakietów do wyboru i od razu wiemy ile zapłacimy za wszystkie prace. Przeważnie mamy do wyboru pakiet podstawowy, rozszerzony i premium, co pozwala dostosować wydatki do możliwości finansowych. Niestety nie da się tego dokładnie obliczyć w przypadku samodzielnego wykańczania domu. Często okazuje się, że prace prowadzone na własną rękę są dużo droższe niż pierwotnie zakładaliśmy.

Kolejną zaletą mieszkań wykończonych pod klucz jest oszczędność czasu. Remontując czy wykańczając swoje wymarzone „M”, musimy niestety poświęcić swój czas i energię – np. wykorzystując urlop. Kiedy angażujemy pomocników, trzeba ich pilnować i dostarczać materiały. To również dodatkowy koszt. Kiedy kupujemy mieszkanie gotowe do zamieszkania nie musimy doglądać prac – nowoczesne firmy świadczą swoje usługi kompleksowo i nadzorują poszczególne etapy wykańczania wnętrz. Ponadto sami kupują i transportują materiały.

Ważnym atutem kiedy kupujemy nowe mieszkanie gotowe do wprowadzenia jest rękojmia. Firma wykańczająca pod klucz z Gdyni podkreśla, że współpracując z deweloperami, w razie jakichkolwiek usterek i skarg od właścicieli jest zobowiązana do ich darmowej naprawy. Gdy działamy sami, nikt nie da nam gwarancji.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw. W praktyce może się bowiem okazać, że chcąc samodzielnie przygotować lokum do zamieszkania zapłacimy więcej nić w przypadku skorzystania z kompleksowych usług firmy wykończeniowej – dodatkowo tracąc cenny czas i … nerwy.

Zobacz również:

Wykończenie mieszkań w Gdyni – zakres usług

Poprzedni artykułPrzed czym chroni maska antysmogowa?
Następny artykułMultiCooker – szybkie i zdrowe gotowanie!