Przed czym chroni maska antysmogowa?

0
810
Maski antysmogowe Broyx Polska

Zjawisko smogu to coraz bardziej powszechny problem zagrażający zdrowiu i życiu.W związku z tym państwa wprowadzają różnego rodzaju przepisy mające zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Duży nacisk kładzie się na edukację, segregację odpadów, wymianę starych pieców ne nowoczesne ekologiczne kotły, korzystanie z odnawialnych źródeł energii itp. Z pewnością działania te przyniosą efekty, ale trzeba będzie na nie poczekać kilka lat.

Chcąc chronić siebie i bliskich przed szkodliwym działaniem smogu już teraz, najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalną maskę antysmogową. Z pewnością przyda się ona w sezonie jesienno zimowym – w okresie grzewczym. Niestety wiele osób wciąż pali w piecach niedozwolonymi materiałami, a przy słabym wietrze, toksyczne związki unoszą się w powietrzu.

Maski antysmogowe dobrych marek chronią nas m.in. przed:

  • – pyłem zawieszonym PM2.5 oraz PM10,
  • – pyłkami pochodzenia naturalnego,
  • – grzybami,
  • – roztoczami.

Maski antysmogowe Broyx

Z tego względu maski świetnie sprawdzają się również wśród alergików w czasie pylenia roślin wywołujących uczulenia. Za skuteczną ochronę oprócz szczelnej konstrukcji masek, odpowiadają specjalne filtry. Podczas zakupu należy jednak zwrócić uwagę czy spełniają one wszystkie wymogi UE, czyli czy posiadają:

  • – Certyfikat Badań Typu UE (EU-Type Examination Certificate),
  • – Deklarację Zgodności (Declaration of Conformity),
  • – Stosowne oznakowanie.

Broyx Polska maski antysmogowe

W Polsce obecnie istnieją dwie marki, które w 100% spełniają te wymagania. Są to między innymi produkty Broyx.

Użyte w nich czterowarstwowe filtry zawierają m.in. włókninę filtrującą elektretową E12 (o skuteczności filtracji >= 99,5%) oraz warstwę węgla aktywnego.

Jak działa tego typu filtr? Powietrze przechodząc przez kolejne jego warstwy osadza zanieczyszczenia na włóknach warstwy filtrującej. Jako że włóknina jest naładowana elektrostatycznie, zawieszone w powietrzu aerozole są przyciągane i osadzane na części filtracyjnej.

Maski Broyx z certyfiikatem

W ostatnim czasie wiele osób zastanawia się czy dobre maski antysmogowe filtrują również wirusy. Mimo, że na dzień dzisiejszy nie ma badań, które potwierdzają filtrację tego konkretnego wirusa, znając jego wielkość i działanie filtrów w konkretnych maskach, można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco.

Koronawirus to cząsteczka o wielkości 0,125 mikrometra. Maski antysmogowe wysokiej jakości posiadające filtry elektretowe filtrują co najmniej 80% aerozoli o podobnej wielkości, dlatego mogą być stosowane profilaktycznie w miejscach publicznych jako ochrona przed rozprzestrzenianiem tego drobnoustroju. Aby zwiększyć skuteczność, należy regularnie dezynfekować filtry specjalnym płynem odkażającym.

Poprzedni artykułCera naczynkowa – jak poradzić sobie z niechcianymi rumieńcami i „pajączkami” na twarzy?
Następny artykułStan deweloperski czy mieszkanie pod klucz – co wybrać?