Maska antysmogowa to nie tylko modny gadżet, ale produkt, który ma chronić nasze zdrowie. Jej skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania to sprawy kluczowe.
Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu akcesoriów, dlatego żeby nie zgubić się w nadmiarze asortymentu, warto postawić na maski antysmogowe z certyfikatami. Tylko wtedy mamy pewność, że produkt spełnia wymagane normy i co za tym idzie – zapewnia nam bezpieczeństwo stosowania.
Maski dostępne na polskim rynku, które posiadają niezbędne certyfikaty to m.in. produkty Respro.
W 2019 roku firma przeprowadziła testy na zgodność swoich produktów z normą EN149:2001 + A1:2009 dotyczącą półmasek filtrujących. Testy zostały przeprowadzone w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy (CIOP) w Łodzi. W kolejnym etapie zostały przeprowadzone badania formalne w firmie PRS SA z Gdańska – będącą jednostką notyfikowaną numer 1463, które zakończyły się uzyskaniem Certyfikatu Badań UE. Na tej podstawie Producent wystawił deklarację zgodności dla masek antysmogowych.
Co jednak oznacza to w praktyce?
Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z wymogami jakie trzeba spełnić, aby uzyskać certyfikat.
Jednym z najważniejszych oznakowań jest Conformité Européenne czyli CE. Jeśli widzimy je na kupowanym produkcie, to znak, że firma spełnia dyrektywę „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej.
Dyrektywy te odnoszą się do kwestii związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska. Oprócz tego określają zagrożenia, które producent jest musi wykryć i wyeliminować. Znak CE daje nam gwarancję, że wyrób spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw.
Jedna z nich to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) numer 2016/425, z 9 marca 2016 roku, która bezwzględnie obowiązuje od kwietnia 2019 roku.
Regulacja dotyczy tzw. środków ochrony indywidualnych i reguluje w szczególności wymagania formalne oraz techniczne jakie muszą one spełniać. Wyjątkowemu nadzorowi podlegają tzw. środki kategorii III – w tym również półmaski filtrujące, do których zaliczają się maski antysmogowe.
Dokument formalizuje szczególnie zasady znakowania CE, a także procedury uzyskania odpowiednich certyfikatów i sprawowania nadzoru nad tego typu produktami.
Maski antysmogowe tak jak inne środki ochrony osobistej z III kategorii, muszą przede wszystkim być poddane odpowiednim testom technicznym, a w późniejszym etapie przejść tzw. badanie typu UE.
Kiedy produkt spełnia wszystkie wymogi, otrzymuje Certyfikat Badania Typu UE.
Oby dwa etapy wykonywane są przez akredytowane instytucje ze statusem jednostki notyfikowanej. W Polsce są nimi obecnie:
- Centralny Instytut Ochrony Pracy w Łodzi,
- Państwowy Rejestr Statków (PRS) SA.
Podczas wykonywania testów ośrodki akredytowane posługują się Normą EN 149. Określa ona listę badań, sposób ich przeprowadzania oraz specyfikację tzw. klas ochrony.
Do najważniejszych badań należą:
- Testy przecieku – sprawdzanie penetracji maski z użyciem mgły chlorku sodu i oleju parafinowego oraz tzw. całkowity przeciek wewnętrzny. Badania polegają na pomiarze, jaki procent cząstek stałych przenika przez maskę. Im mniejszy przepływ, tym wyższa klasa ochrony.
- Sprawdzenie oporów oddychania – dotyczą wdychania i wydychania powietrza.
Norma EN 149 rozróżnia maski do jednokrotnego i wielokrotnego zastosowania. Te drugie przechodzą bardziej wymagające testy. Są m.in. poddawane kondycjonowaniu przed wykonaniem badań. Może to być np. podgrzewanie masek do wysokiej temperatury, poddawanie ich dezynfekcji itp.
Certyfikowane maski do jednokrotnego i wielokrotnego użytku są inaczej oznaczane:
- FFP1 R – maska z klasą ochrony FFP1 do wielokrotnego użytku,
- FFP1 N – maska z klasą ochrony FFP1 do jednokrotnego użytku.
Przed zakupem musimy pamiętać, że wybierane przez nas maski antysmogowe powinny posiadać odpowiednie oznakowanie wskazujące na klasę ochrony.
Dopiero po uzyskaniu certyfikatu producent badanego wyrobu wystawia tzw. Deklarację Zgodności.
W przypadku masek antysmogowych, jest to krótki dokument przedstawiający dane producenta, wyroby, które uzyskały certyfikat, wersję normy EN 149 zastosowanej do badań technicznych, jednostkę notyfikowaną, która przeprowadziła badania typu UE i sprawuje nadzór, oraz sposób sprawowania nadzoru.