Jak ochronić skórę przed szkodliwym działaniem smogu?

0
1162
maska antysmogowa respro

Smog jest w Polsce dużym problemem. Znajdujemy się w czołówce krajów europejskich o najgorszej jakości powietrza. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka- ogrzewanie domów paliwami kopalnymi oraz palenie śmieci w piecach, gospodarka oparta na węglu, ogromna liczba wiekowych samochodów.

Pyły i substancje toksyczne zawarte w powietrzu mogą przyczyniać się do powstawania wielu poważnych chorób układu oddechowego, serca, a nawet nowotworów. Wpływają one również bardzo niekorzystnie na zdrowie i wygląd skóry. Zwiększa się liczba osób cierpiących na różnego rodzaju alergie skórne, egzemy i przewlekłe stany zapalne. Sprawdź, jak na co dzień chronić swoją cerę przed szkodliwym działaniem smogu.

Dlaczego smog jest groźny?

Smog powstaje, kiedy w powietrzu znajdzie się duża ilość zanieczyszczeń w postaci dymów, pyłów, lotnych substancji chemicznych i innych zanieczyszczeń. W jego składzie znajdują się tak szkodliwe substancje jak dioksyny, benzopierem, tlenki siarki azotu, metale ciężkie, substancje smoliste oraz pyły zawieszone.

Wszystkie te substancje wynikają do naszego organizmu wraz ze wdychanym powietrzem i powodują negatywne skutki dla zdrowia. Jako pierwszy cierpi zawsze układ oddechowym – stąd liczne alergie, zwiększona liczba zachorowań na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Niestety chorobotwórcze substancje z płuc trafiają do krwi i rozprzestrzeniają się po całym organizmie, prowadząc do powstania chorób.

Niekorzystne oddziaływanie pyłów i substancji toksycznych odbija się również na naszej skórze. Tutaj szkodliwe działanie jest dwutorowe. Po pierwsze toksyny wędrujące z krwią powodują zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego oraz immunologicznego, co prowadzi do pogorszenia się stanu skóry. Po drugie toksyny z powietrza osiadają bezpośrednio na powierzchni skóry, powodując zatykanie porów, podrażnienia skóry i stany zapalne.

Do chorób skóry, które mogą być wywołane przez smog, należą między innymi egzema oraz różne postacie trądziku. Powoduje on też przyspieszone starzenie się skóry i narusza jej naturalny płaszcz hydrolipidowy, co sprawia, że staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia oraz infekcje bakteryjne i grzybicze.

Jak chronić cerę przed smogiem?

Niestety przed smogiem nie da się uciec. Można jednak poprzez odpowiednią pielęgnację zminimalizować jego negatywne oddziaływanie na cerę. Nawet jeżeli mieszkasz w wielkim mieście, możesz cieszyć się piękną i zdrową skórą. Konieczne Jednak będzie przestrzeganie kilku zasad i systematyczna ochrona skóry przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych. Sprawdź, jak zabezpieczyć skórę przed smogiem w kilku prostych krokach:

Krok 1. Monitoruj jakość powietrza.

Zainstaluj na swoim telefonie aplikację, dzięki której będziesz mogła codziennie sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza w Twojej okolicy. Jeżeli normy zanieczyszczeń są przekroczone wielokrotnie, postaraj się nie wychodzić z domu lub chociaż ogranicz wyjścia do minimum. Idź tylko do pracy i od razu wróć do domu, możliwie najkrótszą drogą. Nie chodź po sklepach, daruj sobie spacery, nie załatwiaj spraw na mieście. Zrobisz to innego dnia, gdy powietrze będzie czystsze.

Krok 2. Zainwestuj w maskę antysmogową.

Nadal wiele osób wstydzi się wychodzić na ulicę w masce antysmogowej. To błąd, ponieważ jej noszenie może naprawdę znacznie ograniczyć wpływ zanieczyszczeń z powietrza na nasz organizm. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tylko nie wdychamy tylu substancji toksycznych, ale też osłaniamy maseczką dużą część twarzy, co zabezpiecza skórę. Nie krępujmy się więc wyjść w masce na twarzy w dni, gdy stężenie smogu jest bardzo wysokie. To nie wstyd, a objaw troski o swoje zdrowie i samopoczucie. Kupując taką maseczkę, pamiętajmy, aby wybrać produkt ze specjalnym filtrem zatrzymującym pyły (najlepiej wymiennym filtrem typu HEPA oraz węglowym). Tylko taka maska antysmogowa zapewnia skuteczną ochronę.

Krok 3. Dokładnie oczyszczaj skórę.

Niezwykle istotne jest wykonanie dokładnego demakijażu od razu po powrocie do domu. Nie czekajmy z tym do wieczora. Na skórze bardzo szybko osiadają pyły i toksyny, powodując zatkanie porów, podrażnienia, zaczerwienie i inicjując powstawanie stanów zapalnych. Oczyśćmy cerę dokładnie płynem micelarnym lub żelem do mycia, a następnie opłuczmy letnią wodą. Dobrze oczyszczona skóra oddycha i jest gotowa na przyjęcie preparatów pielęgnacyjnych.

Krok 4. Stosuj kosmetyki przeciw smogowi.

Zainwestuj w maseczkę, serum lub żel do twarzy z węglem aktywnym. Środek ten wspaniale wyciąga z porów wszelkie zanieczyszczenia i uwalnia ją od toksyn. Już po pierwszym zastosowaniu takich kosmetyków, odczujesz różnicę, a stosowane regularnie sprawią, że wygląd cery znacznie się poprawi.

W dni, kiedy powietrze nie jest dobrej jakości, zrezygnuj z agresywnych zabiegów oczyszczających i złuszczających takich jak peelingi i zabiegi z kwasami. Pozbawiają one skórę naturalnej warstwy ochronnej i sprawiają, że przez jakiś czas jest ona bardziej wrażliwa.

Na co dzień wybieraj kremy, sera i balsamy zawierające antyoksydanty i składniki wspomagające odnowę naskórka oraz zabezpieczające go przed szkodliwym działanie smogu. Należą do nich witamina E, masła i oleje roślinne (masło shea, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej z czarnuszki, olej z awokado). Korzystne działają również wyciągi z zielonej herbaty, aloes, kwas ferulowy, witamina C, witaminy z grupy B i kwas hialuronowy.
Zadbaj o to, by skóra była dobrze nawilżona i odżywiona, a łatwiej jej będzie bronić się przed działaniem szkodliwych substancji.

Krok 5. Wzmacniaj skórę od środka.

To, co jemy i piejmy, ma ogromny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia oraz na kondycję cery. Pamiętajmy, by pić co najmniej 1, 5 litra czystej wody dziennie. Nawilżymy skórę od środka i wspomożemy wypłukiwanie substancji szkodliwych z organizmu.
Oleje roślinne stosuj nie tylko na skórę, ale również włącz je do swojej codziennej diety. Dostarczysz organizmowi składników budulcowych i ochronnych, które mają olbrzymi wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Należą do nich nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K). Codziennie sięgaj po oliwę z oliwek, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z pestek dyni lub z nasion czarnuszki. Warto codziennie spożywać dwie łyżki stołowe wybranego oleju, a już po dwóch tygodniach cera będzie w lepszym stanie. Skóra będzie bardziej elastyczna, napięta, jędrna, odżywiona, a stany zapalne i podrażnienia zaczną się szybko goić.

Nie zapominaj także o świeżych warzywach i owocach. Ogranicz za to słodycze, sól i alkohol.

Przed bezpośrednim kontaktem skóry twarzy z substancjami toksycznymi chroni również makijaż. Nie rezygnuj więc z nakładania podkładu czy pudru, Będzie on stanowić delikatną warstwę chroniącą skórę. Wybieraj sprawdzone niekomendogenne podkłady- najlepiej mineralne. Ponadto raz lub dwa razy w miesiącu warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów dotleniających i regenerujących naskórek u dobrego kosmetologa jak przykładowo mezoterapia bezigłowa.

Polecamy:

Apteka ziołowa
Zioła lecznicze Apteka ziołowa Naturalnie Zdrowi

Poprzedni artykułSzukasz bezpiecznej maski antysmogowej z certyfikatami? Wybierz produkt Respro.
Następny artykułZimą zadbaj o skórę i ciało! Jakim zabiegom warto się poddać?